Sağlık Profesyonelleri Üyelik Türkçe English русский Arabic
Türkçe English русский Arabic

şifremi unuttum

ÜYE OL
Şifremi Unuttum

sağlık köşesi

Kolon Kanseri Taraması Hayat Kurtarıyor

10 Temmuz 2017

Hem ülkemizde hem de dünyada sık görülen kanser türlerinden biri olan kolon kanseri, kanserler içinde belki de bilimsel çalışma ve araştırmaların en çok yapıldığı alanlardan birisidir. Kolon kanserinin neredeyse yüzde 90’dan fazlası polipten gelişir. Polipler başlangıçta, iyi huylu olan metastaz yapmayan ve henüz kanserleşmemiş urlardır. Daha kanserleşmeden endoskopik yöntemle alınırlarsa (polipektomi) kolon kanserinin büyük oranda önüne geçilebilir. Tarama programları ile kolon kanserinin büyük oranda önüne geçilebileceğini söyleyen Liv Hospital Ulus Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Ağalar kolon kanseri belirtileri ve tedavisini anlattı. 
Kolonoskopi taraması çok önemli
Kolon kanserinden korunma da, kolonoskopi taramlarının önemli bir yeri bulunur. Bu kanserin sık görüldüğü ülkelerde her ülkenin sağlık otoritesinin kabul ettiği birbirine benzer tarama programları vardır. Tarama programlarının tamamında kalın bağırsağın bir kısmının veya tamamının kolonoskopi denilen bir yöntemle ve gözle görerek kontrolünün yapılması önerilir. Burada amaç kanseri oluşmadan önlemek veya henüz başlangıç halinde olan ve belirti vermeyen erken evredeki kanserleri geç olmadan yakalayıp tedavi etmektir. 


Kanser gelişimi önlenebilir
Kolon kanseri için ailesel risk faktörleri ve kişisel düzletilebilir veya izlenmesi gereken kolon kanseri risk faktörleri bilinir ve kişilerde buna yönelik uygun kontroller yapılırsa, kanser gelişmesinin büyük oranda önlenebileceğini veya kanserlerin erken evrede yakalanıp daha kolay tedavi edilebileceğini bildirmektedir. Ailesinde genetik yatkınlık bulunanlarda, örneğin kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak kanseri ile genetik ilişkili olabilen diğer kanserli bireylerin meme, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, tiroid kanseri, gibi kanseri olanlarda kolonoskopik taramaya başlama yaşı daha erken ve kontroller daha sık önerilebilmektedir.
Ailesinde 45 yaşın altında, kalın bağırsak kanseri hikayesi bulunan bireylerin varlığı veya aile bireylerinde daha önceden riskli polip denilen poliplerin kolonoskopi veya başka bir yöntem ile çıkarılması işlemleri uygulanmış bireyler olması, riski artırır.  Riskin ne kadar yüksek olduğu sağlık profesyonelleri tarafından birtakım kriterlere bakarak değerlendirilir ve ona göre bir takip ve kanser tarama programı belirlenir. Hastanın ailesinde kolon kanseri varsa, kanserli yakın akrabanın yaşı yanında diğer özellikler de dikkat alınarak birinci derece akrabalara tarama kolonskopisine ne zaman başlanacağı ve takip aralığı süresi analiz edilir. Kolonoskopi taramasında polip saptananlar ve başarılı “temizleme polipektomi” yapılabilenlerde kişinin kolon kanserine yakalanma ihtimali çok düşer

Genetik yatkınlık çok önemli
Toplumda her bireyin kolon kanseri yakalanma oranı aynı değildir. Pek çok kanserde görüldüğü gibi kolon kanserine yakalanma oranı da yaşlanma ile birlikte artar. Genel olarak bir kansere yatkınlığı “düzeltilebilir” ve “düzeltilemeyen faktörler” belirler. Kolon kanseri de bu bakımdan farklı değildir. Düzeltilemeyen faktörler içinde, yaşlanma ve genetik yatkınlık ön plandadır. Bazı ailelerde fazla miktarda kolon ve rektum kanseri görülebilir. Bu kanser ailelerindeki genetik yatkınlığa neden olan hastalıklarda farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak bu ailelerde takipler sık yapılmalıdır. Bazı ailevi kolon ve rektum kanseri sendromlarında hastalığın oluşma oranı o denli yüksektir ki, bu aile bireylerinde, kılavuzların önerdiği zaman ve şekilde, koruyucu olarak kalın bağırsağın çıkarılması işlemi gerekmektedir. Kolon kanserinin önlenmesi açısından düzeltilebilir risk faktörleri içinde aşırı kilolu olmak,  aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı, proteinden zengin diyetler, fazla miktarda kırmızı et tüketimi, sedanter (fiziksel aktivite bakımından eksik) yaşantı gibi faktörler sayılabilir.  Bu risk faktörleri düzeltildiğinde kolon kanserine yakalanma riski azalacaktır.


50 yaşından sonra tarama şart
Poliplerin görülme sıklığı yaşla birlikte artar.  Toplumda herhangi bir riski bulunmayan sağlıklı bireylerde kolon kanseri taramasına 50 yaşından sonra başlanır.  Böyle averaj riske sahip bir bireyde 50 yaşından sonra yapılan bir tarama kolonoskopisi “eğer tamamen normal sonuç vermiş ise” kişiyi yaklaşık 8- 10 sene koruyabilir.  Ancak; risk faktörü bulunanlarda veya daha önceki kolonoskopi taramasında polip varlığı olanlarda, ailesinde kolon kanseri bulunanlarda, özelikle birinci derece akrabalarında adenomatöz polip bulunanlarda, kolonoskopik tarama sıklığı değişkenlik gösterir. Kolonoskopi taramasında polip saptanmayan, risksiz bireylerde ikinci kolonoskopi taraması için acele etmeye gerek yoktur. Ailevi riski olanlarda ya da kolonoskopide polip saptananlarda ikinci kolonoskopi için gereken süre, polipin türüne, büyüklüğüne, sayısına ve polipin içindeki yapıya göre belirlenir.
Kolon kanseri tehlikeli mi?
Erken teşhisin çok önemli olduğu kolon kanseri, belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen bir kanser türü. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerde görülen bu kanser erken teşhisle tedavi edilebiliyor. Kolon kanseri dünyada 2. ya da 3. sıklıkta görülen kanserler arasında yer alıyor.


Kolon kanserinin belirtileri nelerdir?
Kansızlık
Ele gelen kitle
Rektal kanama
Dışkıda kan
Büyük abdest çapında incelme
Büyük abdest düzenin değişmesi
Tuvalete gidip rahatlayamama
15 günden uzun süren karın ağrısı


Kolon kanseri tanısı nasıl konulur?
Öncelikle hastanın doktora başvurması ve rektal muayene dahil tam bir fizik muayene ve hastanın yakınmalarının sağlık profesyonelleri tarafından dinlenmesi gerekir. Daha sonra sırasıyla aşağıdaki testler yapılmalıdır: Laboratuvar tetkikleri (Tam kan sayımı, biyokimyasal tetkikler). Bunların arasında CEA (Karsinoembriyonik antijen) istenir. Bu antijen, kolon kanserlerinde kanda yükselebilen ve tanıda olduğu kadar hastalığın tedaviye nüksü anlamada işe yarayan tetkiklerden birisidir. Sonrasında ise hastanın şikayetlerine yönelik tetkikler istenmekle birlikte bazı basit kan testleri yanında kolonoskopik inceleme gerekir. Eğer kolonoskopi taramasında polip saptanırsa bu çıkartılır veya kitle saptanırsa buradan doku incelemesine olanak sağlayan biyopsiler alınır.  Kolon kanserinde kesin tanı patolojik inceleme ile konur. Eğer bireyin kanser olduğu anlaşılırsa doğru evreleme için MR, karın CT si, daha ileri evrelerde PET CT gibi görüntüleme tetkikleri istenir.

Prof.Dr. Fatih Ağalar

Geri Dön
KAPAT

Kullanım KoşullarıKullanım ve gizlilik koşulları Liv Hospital’e ait www.livhospital.com ve burada belirtilen Liv Hospital logosunu taşıyan, bu sayfada listelenen tüm mikro siteler için geçerlidir. Söz konusu Liv Hospital web sitelerini ziyaret ettiğinizde sitelerde yer alan kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini incelemelisiniz. Bu siteler haricindeki herhangi bir sitede Liv Hospital logosunu görmeniz bu güvenlik ve gizlilik kurallarının o sitede geçerli olduğu anlamını taşımaz.
livhospital.com.tr sitesinde yer alan tüm bilgiler ve yapılan yönlendirmelerdeki tüm linkler tamamen ziyaretçiye bilgi vermek amacıyla kullanıcıya sunulmuştur ve yayınlanan bilgilerde hiçbir şekilde ticari amaç gütmeksizin yayınlanmaktadır.


Yukarıda belirtilen ilgili sitelerde yayınlanan tüm bilgiler Liv Hospital'a aittir.
Bu web sitesinde bulunan bilgileri güncellemek, değiştirmek, çıkarmak veya düzenlemek gibi işlerin yapılması Liv Hospital’e ait olup, bu konudaki tüm haklara sahiptir.
Yukarıda belirtilen ilgili web sitesindeki bilgilerin güncellemesi sırasında sitede olabilecek muhtemel yanlışlık, eksiklik ya da değişiklikten dolayı Liv Hospital’i yükümlülük altına sokamaz.
Aynı zamanda yukarıda sözü geçen web sitesinde kullanılan bazı ifadeler ileriye yönelik olduğundan çeşitli risk ve belirsizlikler içermesi mümkündür.
Liv Hospital’e ait web sitesi ve ilgili mikro sitelerine erişimde bulunan kişi ya da kişiler Kullanım Koşulları'nın en son halini kabul etmiş olmakta ve ilgili web sitesindeki ziyaretçi, sitede bulunan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ile ilgili tüm sorumluluklara sahiptir.
İlgili sitelerde yer alan bilgiler hiçbir zaman hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz.
Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Anlatılan tüm tıbbi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.
www.livhospital.com sayfamızdaki tüm materyallerde sağlanan yasal haklar Liv Hospital tarafından veya materyalin orijinal yaratıcısı tarafından tutulur.
Burada belirtilenin dışında, hiçbir materyal kopya edilemez, dağıtılamaz, çeşitli alt lisansla değiştirilemez, ileride kullanılmak üzere saklanamaz ve ticari bir amaçla kullanılamaz ve kullandırılamaz.
Bu sitedeki herhangi bir materyalin herhangi bir imzasız kullanımı kopyalama yasaları, ticari yasalar, güvenlik ve tanıtım yasaları ve iletişim kanunları ve statülerini içerir.
Liv Hospital web sitesi ve mikro sitelere ulaşım serbest ve anonimdir.
Bu ilgili sitelerde yer alan herhangi bir bilgiyi, herhangi bir şekilde tahrif etmek; her türlü cezai hukuki takibata neden olacaktır.
Liv Hospital sponsorluk ettiği marka ya da markaları onayladığı anlaşılmamalıdır.
Liv Hospital, hiçbir şekilde web sitesinde ve yukarıda belirtilen ilgili mikro sitelerde yayınlanan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ve sorumluluk ziyaretçinin sorumluluğundadır ve oluşabilecek ya da oluşmuş zarar veya kayıplardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Aynı zamanda yukarıda bahsedilen ilgili web sitelerinde yer alan bilgiler hiçbir şekilde kullanıcıya bir taahhüt içermemektedir.
www.livhospital.com ve mikro sitelerde Online Hizmetler ve İletişim Formları dışında bulunan tüm bölümleri kişisel bilgilerinizi vermeden dilediğiniz sıklıkta ziyaret edebilir, gerekli açıklamaları okuyabilir, Hastaneler grubumuz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Online Hizmetler bölümlerimizi kullanabilmeniz için kişisel bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak doldurarak üyelik kaydı yapmanız gerekmektedir.livhospital.com sayfamıza üye olurken vermiş olduğunuz ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, telefon, cep telefonu, adres, şehir bilgileri hiçbir şekilde üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz.
Yukarıda belirtilen ilgili site ve mikro sitelerde yer alan İletişim Formları vasıtası ile paylaşmış olduğunuz iletişim (telefon ve e-posta) bilgileri Liv Hospital ve/veya yetkilendirdiği çözüm ortakları aracılığı ile istemiş olduğunuz bilginin size ulaştırılması için kullanılabilir.
Liv Hospital ait web siteleri sayfasında vermiş olduğunuz bilgiler ilgili bu sağlık kurumunun size daha kısa sürede ulaşmasını sağlamak ve sizleri bilgilendirmek amacıyla kullanılacaktır.
Kendinize ait ekranınızdan bilgilerinizi sadece siz güncelleyebilir veya silebilirsiniz.
www.livhospital.com sayfamıza üye olduktan sonra şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmemektedir.
Sitemizi her ziyaret ettiğinizde isimsiz olarak IP adresiniz kayıt altına alınmaktadır.
Site ile ilgili şikayet, öneri, bilgi içerikli taleplerinizi info@livhospital.com mail adresine iletebilirsiniz.
Liv Hospital internet sitesinde livhospital.com.tr 'den başka internet sitelerine de bağlantılar bulunabilir, medicalpark.com.tr sitemiz diğer sitelerin gizlilik ve güvenlik politikaları ile içeriklerinden sorumlu değildir.
Bu sitede bulunan bilgi veya ifadelerin (tasarımlar, resimler, logo, v.b. gibi) telif hakkı Liv Hospital’e aittir. Liv Hsopital’in izni olmaksızın hiçbir şekilde kullanılamaz.