Sağlık Profesyonelleri Üyelik Türkçe English русский Arabic
Türkçe English русский Arabic

şifremi unuttum

ÜYE OL
Şifremi Unuttum

sağlık köşesi

Mide Kanserinde Ümit Verici Gelişmeler

10 Temmuz 2017

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 900 bin kişi etkileyen ve sinsi ilerleyen bir hastalık olan mide kanseri, en sık görülen kanserler içinde ikinci sırada yer alıyor. 

Tanı nasıl konulur?
Mide kanseri genellikle sinsi başlayan bir hastalıktır, erken tanı ancak endoskopi taraması ile mümkündür. Bu kanserin çok sık görüldüğü Japonya gibi Uzakdoğu ülkelerinde mide kanseri için endoskopi taraması programları vardır. Mide kanserinde erken tanı konulursa multidisipliner tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Bazı erken evre mide kanserlerinde tedavi başarısı neredeyse yüzde 100’e kadar ulaşır. Biraz daha ileri evre hastalıklarda ise ana tedavi, hastalıklı midenin cerrahi olarak alınmasıdır ama bunun yanında bazı kanser ilaçlarının ve veya ışın tedavisinin de kullanması gerekir. Mide kanserinin tanısı kolaydır ama tanıdan sonra neler yapılacağı hangi kılavuzların takip edileceğine ilişkin ikinci görüş alınmasında fayda vardır. 
Mide kanserinde kırmızı alarm belirtileri nelerdir?
Kansızlık
Çabuk doyma
Karnın üst bölgesinde ağrı olması
Yutma güçlüğü

Risk faktörleri nelerdir?
Erkek cinsiyet
İleri yaş 
Sigara ve alkol
Tütsülenmiş, tuzlanmış, kızartılmış yiyecekler 
Daha önce mide ameliyatı geçirmiş olmak
Genetik yatkınlık: Aile bireylerinde kanser olması
Mide polipleri
Helicobakteri enfeksiyon
B12 vitamini eksikliği
A kan grubuna sahip olmak
Atrofik gastrit hastası olmak

Tedavisi nasıl yapılır? 
Mide kanseri tedavisindeki başarı hem kurumsal hem de cerrahi deneyimle yakından ilgilidir. Radyasyon onkolojisi, tıbbi onkoloji, gastroenteroloji, cerrahi, beslenme uzmanı tedaviyi birlikte yürütmelidir, başarı ancak bununla mümkündür. Hücrenin tipine ve hastalığın evresine yanı vücutta yaygınlık derecesine bağlı olarak hangi mide kanseri tedavisinin daha önce yapılacağına karar verilir.  Mide kanseri hastalığında bazı hastalar ilk aşamada cerrahi tedaviye uygun olmayabilir. Bu hastalarda tam başarı sağlanması ve mümkün olan en başarılı sonucu elde etmek için önce ilaç ve/veya ışın tedavisi verildikten sonra ameliyat yapılması uygun olur. Bazı organlara sıçrama yapmış metastatik mide kanserinin bazı tiplerinde bireyselleştirilmiş hedefe yönelik tedavilerle yüz güldürücü neticeler de alınabiliyor. 
Robotik cerrahiyle solunum fonksiyonları korunuyor
Midenin alınması sanıldığı kadar kötü bir durum değildir. İnsan midesiz yaşayabilir. Midesi alınmış insanın ömrü olumsuz etkilenmez. Ama ek vitamin ve mineral destekleri gerekebilir. Bu ameliyatları yaparken geleneksel olarak açık cerrahi veya şimdilerde olduğu gibi yoğunlukla küçük bir kamera eşliğinde küçük kesilerden ve deliklerden yapılan ameliyat tiplerini öneriyoruz. Son 10 yıldır bu alanda bir gelişme oldu ve robotik cerrahi de mide ve yutak kanserinde etkin biçimde kullanılmaya başlandı. Robotik mide ameliyatları hasta için solunum fonksiyonlarını daha iyi korunması, daha az ağrı, daha küçük kesi olduğu için daha erken günlük hayata dönüş gibi pek çok avantaj sağlıyor. Kanser sağaltım açısından başarısı etkin olduğu yapılan ön çalışmalarla gösterilmiştir. 
MİDE KANSERİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ
Kanser riskini artıran çok tuzlu, tütsülenmiş, marine edilmiş gıdalardan uzak durun 
Kısa zamanda yüksek ateşte pişirme gibi yöntemlerden kaçının 
Günde en az 2-2.5 litre su için
Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durun 
Günde 2-3 gramdan fazla tuz tüketmeyin
Fazla kırmızı et tüketimi, kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı için haftada en fazla yarım kilo kırmızı et tüketin, balık, tavuk, hindi gibi beyaz etler tercih edin
Bakla, kuru fasulye, nohut, börülce, mercimek gibi bitkisel proteinler tüketin 
Şeker ve yağ tüketimini azaltın. Yemekleri az yağla pişirin. Et yemeklerini ise kendi yağıyla pişirin. Kızartma kavurma gibi yöntemler yerine haşlama buharda pişirme gibi yöntemleri tercih edin
Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve yiyin
İşlenmiş tahıl ürünleri yerine tam buğday, tam çavdar, tam yulaf tercih edin
Anneanne yemekleri tüketin. Akdeniz tipi ya da anneannenizin pişirdiği geleneksel yemek tipini tercin edin
Sigara ve tütünden uzak durun 
SICAK ÇAY VE SICAK YEMEK, YEMEK BORUSU KANSERİ NEDENİ
Yemek borusu kanseri (Özafagus), Türkiye'de de en çok Doğu Anadolu Bölgesi'nde görülüyor. Genel sindirim sistemi kanserleri içinde yemek borusu kanseri oranı yüzde 5-6 iken Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu oran yüzde 20'leri buluyor. Bu da halkın sıcak çay ve çok tuzlu peynir tüketiminden kaynaklanıyor. Genel olarak herkes çayı demlikten boşaltır boşaltmaz içiyor. Hiç beklenmeden hemen içilmesi kanser riskini artırıyor. Bu da yemek borusu kanserine neden oluyor. Çayın ılıtılıp içilmesi gerekiyor. 

Prof.Dr. Fatih Ağalar

Geri Dön
KAPAT

Kullanım KoşullarıKullanım ve gizlilik koşulları Liv Hospital’e ait www.livhospital.com ve burada belirtilen Liv Hospital logosunu taşıyan, bu sayfada listelenen tüm mikro siteler için geçerlidir. Söz konusu Liv Hospital web sitelerini ziyaret ettiğinizde sitelerde yer alan kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini incelemelisiniz. Bu siteler haricindeki herhangi bir sitede Liv Hospital logosunu görmeniz bu güvenlik ve gizlilik kurallarının o sitede geçerli olduğu anlamını taşımaz.
livhospital.com.tr sitesinde yer alan tüm bilgiler ve yapılan yönlendirmelerdeki tüm linkler tamamen ziyaretçiye bilgi vermek amacıyla kullanıcıya sunulmuştur ve yayınlanan bilgilerde hiçbir şekilde ticari amaç gütmeksizin yayınlanmaktadır.


Yukarıda belirtilen ilgili sitelerde yayınlanan tüm bilgiler Liv Hospital'a aittir.
Bu web sitesinde bulunan bilgileri güncellemek, değiştirmek, çıkarmak veya düzenlemek gibi işlerin yapılması Liv Hospital’e ait olup, bu konudaki tüm haklara sahiptir.
Yukarıda belirtilen ilgili web sitesindeki bilgilerin güncellemesi sırasında sitede olabilecek muhtemel yanlışlık, eksiklik ya da değişiklikten dolayı Liv Hospital’i yükümlülük altına sokamaz.
Aynı zamanda yukarıda sözü geçen web sitesinde kullanılan bazı ifadeler ileriye yönelik olduğundan çeşitli risk ve belirsizlikler içermesi mümkündür.
Liv Hospital’e ait web sitesi ve ilgili mikro sitelerine erişimde bulunan kişi ya da kişiler Kullanım Koşulları'nın en son halini kabul etmiş olmakta ve ilgili web sitesindeki ziyaretçi, sitede bulunan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ile ilgili tüm sorumluluklara sahiptir.
İlgili sitelerde yer alan bilgiler hiçbir zaman hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz.
Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Anlatılan tüm tıbbi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.
www.livhospital.com sayfamızdaki tüm materyallerde sağlanan yasal haklar Liv Hospital tarafından veya materyalin orijinal yaratıcısı tarafından tutulur.
Burada belirtilenin dışında, hiçbir materyal kopya edilemez, dağıtılamaz, çeşitli alt lisansla değiştirilemez, ileride kullanılmak üzere saklanamaz ve ticari bir amaçla kullanılamaz ve kullandırılamaz.
Bu sitedeki herhangi bir materyalin herhangi bir imzasız kullanımı kopyalama yasaları, ticari yasalar, güvenlik ve tanıtım yasaları ve iletişim kanunları ve statülerini içerir.
Liv Hospital web sitesi ve mikro sitelere ulaşım serbest ve anonimdir.
Bu ilgili sitelerde yer alan herhangi bir bilgiyi, herhangi bir şekilde tahrif etmek; her türlü cezai hukuki takibata neden olacaktır.
Liv Hospital sponsorluk ettiği marka ya da markaları onayladığı anlaşılmamalıdır.
Liv Hospital, hiçbir şekilde web sitesinde ve yukarıda belirtilen ilgili mikro sitelerde yayınlanan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ve sorumluluk ziyaretçinin sorumluluğundadır ve oluşabilecek ya da oluşmuş zarar veya kayıplardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Aynı zamanda yukarıda bahsedilen ilgili web sitelerinde yer alan bilgiler hiçbir şekilde kullanıcıya bir taahhüt içermemektedir.
www.livhospital.com ve mikro sitelerde Online Hizmetler ve İletişim Formları dışında bulunan tüm bölümleri kişisel bilgilerinizi vermeden dilediğiniz sıklıkta ziyaret edebilir, gerekli açıklamaları okuyabilir, Hastaneler grubumuz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Online Hizmetler bölümlerimizi kullanabilmeniz için kişisel bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak doldurarak üyelik kaydı yapmanız gerekmektedir.livhospital.com sayfamıza üye olurken vermiş olduğunuz ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, telefon, cep telefonu, adres, şehir bilgileri hiçbir şekilde üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz.
Yukarıda belirtilen ilgili site ve mikro sitelerde yer alan İletişim Formları vasıtası ile paylaşmış olduğunuz iletişim (telefon ve e-posta) bilgileri Liv Hospital ve/veya yetkilendirdiği çözüm ortakları aracılığı ile istemiş olduğunuz bilginin size ulaştırılması için kullanılabilir.
Liv Hospital ait web siteleri sayfasında vermiş olduğunuz bilgiler ilgili bu sağlık kurumunun size daha kısa sürede ulaşmasını sağlamak ve sizleri bilgilendirmek amacıyla kullanılacaktır.
Kendinize ait ekranınızdan bilgilerinizi sadece siz güncelleyebilir veya silebilirsiniz.
www.livhospital.com sayfamıza üye olduktan sonra şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmemektedir.
Sitemizi her ziyaret ettiğinizde isimsiz olarak IP adresiniz kayıt altına alınmaktadır.
Site ile ilgili şikayet, öneri, bilgi içerikli taleplerinizi info@livhospital.com mail adresine iletebilirsiniz.
Liv Hospital internet sitesinde livhospital.com.tr 'den başka internet sitelerine de bağlantılar bulunabilir, medicalpark.com.tr sitemiz diğer sitelerin gizlilik ve güvenlik politikaları ile içeriklerinden sorumlu değildir.
Bu sitede bulunan bilgi veya ifadelerin (tasarımlar, resimler, logo, v.b. gibi) telif hakkı Liv Hospital’e aittir. Liv Hsopital’in izni olmaksızın hiçbir şekilde kullanılamaz.